Kuukausikatsaus 2026-05

Kuukausikatsaus 2026-05

Kuukausikatsausten perimmäisenä tarkoituksena on antaa lukijalle ja itselleni parempi kuva etenemisestäni kohti taloudellista riippumattomuutta. Tulojeni ja menojeni seuranta on tärkeimmässä roolissa tavoitteeni saavuttamisen näkökulmasta, koska taloudellinen riippumattomuus on mahdollista saavuttaa vain, jos hallitsen oman talouteni ja se on ylijäämäinen. Pelkkä ylijäämäinen talous ei riitä, vaan säästetyille euroille pitää hakea myös tuottoa erilaisista sijoitusluokista.

Kuukausikatsauksissa nähtävät luvut ovat henkilökohtaisia, vaikka samassa taloudessa asuu toinenkin henkilö. Olemme puolisoni kanssa päättäneet jakaa kaikki yhteiset kustannukset tasan puoliksi (esim. ruoka, asuminen, terveydenhoito, lemmikki, auto, vauva) paitsi asuntomme tonttivuokran, jonka maksan yksinäni.

Avaa maksuton asiakkuus Nordnettiin*

Tulot & Menot

Tulot

  • Nettopalkka: 3 424.42 euroa
  • Toiminimitulot (tilille nostetut): 859.72 euroa
  • Muut tulot: 293.58 euroa

Menot

  • Menot (ilman asuntolainan lyhennyksiä): 3 588.49 euroa
  • Asuntolainalyhennykset (sis. ylimääräiset lyhennykset): 350.00 euroa
  • Arvo-osuustilille tehdyt talletukset: 635.50 euroa
  • Muut lainalyhennykset (kulutusluotot tai osamaksut): 0.00 euroa

Menojen jakautuminen

Osinkoinsinööri – Kustannukset 05-2026

Kulutus vielä piirakkagraafina, jotta näet parhaiten miten eri kategoriat painottuvat kulutuksessani. Piirakkagraafia varten olen yhdistänyt eri alakategorioita isommiksi yläkategorioiksi, jotta kuvan lukeminen olisi helpompaa.

Osinkoinsinööri – Kustannukset graafina 05-2026

Kommentit

Tulot ja menot -osio on uudistunut sillä poistin kaikki toiminimiyrittämiseen liittyvät tulot ja menot, ja kirjaan enää vain omalle tilille siirtämäni eurot. Tulen raportoimaan toiminimen tuloista ja menoista erikseen kerran vuodessa. Tämän lisäksi sijoittamiseen liittyvät tulot, kuten vuokratulot ja osinkotulot, siirsin pois tästä osiosta. Toivon muutoksen myötä selkeyttäväni todellisia kustannuksia ja käytössä oleviani tuloja. Kirjaan sijoitusasuntojen kustannuksiin negatiivisen kassavirran, koska se raha todella tililtäni poistuu.

Normaalin elämän kiinteiden kustannusten lisäksi ajanjaksolla oli jonkin verran yksittäisiä toistumattomia kustannuksia, jotka eivät tapahdu säännöllisesti kuukausittain. Esittelen nämä kulut listana lukemisen helpottamiseksi.

  • Suomen Osakesäästäjät Sijoitusgaala, 40 euroa
  • Osakan häämatkan varausmaksu, 284 euroa
  • Huomenlahja puolisolle, 194 euroa
  • Äitienpäivälahja puolisolle, 174 euroa
  • Volvon määräaikaishuolto, 107 euroa
  • Sulkapallomaila, sulkapallot, sisäpelikengät ja grip, 100 euroa
  • Heroes Might & Magic Olden Era -tietokonepeli, 30 euroa
  • 1. siskon miehen polttarit, 100 euroa
  • 2. siskon miehen polttarit, 180 euroa
  • Pokemon Crystal -peli, 65 euroa
  • Salaojaputket, 34 euroa

Menemme ensi vuoden huhtikuussa häämatkalle Osakaan, johon varasin American Express pisteillä lennot business-luokassa edestakaisin. Ilman American Express -pisteitä, lennot olisi maksanut 7993 euroa, mutta lopulta päädyimme maksamaan niistä vain varausmaksun verran. Menimme naimisiin huhtikuussa, mutta olin maksanut huomenlahjan Amexilla, joka tuli sitten toukokuulle maksettavaksi. Puolisoni ensimmäisen äitienpäivän kunniaksi ostin hänelle useamman hoidon sisältävän lahjakortin. Volvomme kävi ensimmäisessä määräaikaishuollossa ja onneksi mitään ihmeellistä ei tullut vastaan, joten halvalla päästiin. Olen hurahtanut uudestaan sulkapalloon, johon muutaman kuukauden pelaamisen jälkeen panostin uusimalla mailan, yli 15 vuotta vanhat sisäpelikengät sekä saman ikäiset sulkapallot. Toukokuussa oli kahdet polttarit, joista valitettavasti toiseen en päässyt paikalle, kun hoidin tytärtä, mutta maksoin siitä huolimatta osuuteni, jotta polttarisankari pääsi hyppäämään tandemhypyn. Toinen tuija-aitamme on hieman vittuillut, jonka myötä salaojitin sen ja nyt kaikki ongelmat näyttävät ratkenneen. Viimeisenä, ostin itselleni kaksi peliä, joista Crystal viimeisteli keräämiseni Game Boy Color Pokemon-pelien osalta.

Ylimääräisiä kustannuksia tässä kuukaudessa oli 1 308 euron edestä.

Toistuvina lahjoituksina/lahjoina ovat talletukset Nordnetin Indeksirahastoihin (entiset Superrahastot) kolmelle kummitytölle ja yhdelle kummipojalle. Säästän jokainen kuukausi 15 euroa / nuppi Nordnetin Indeksirahastoihin aina siihen asti, kunnes he täyttävät 18 vuotta (toisin sanoen 60 euroa hyväntekeväisyyttä jok’ikinen kuukausi noin 18 vuoden ajan).

Kulutus oli kuukauden aikana huonolla tasolla. Säästöaste oli kuukauden osalta 21.6 prosenttia. Säästöön (lainan lyhennyksiin, sijoituksiin tai käteiseksi) jäi tässä kuussa toisin sanoen 989.23 euroa. Säästöasteessa ei ole mukana pääomatuloja.

Sijoitukset

Osakesijoitukset

Sijoitukset -osio koki joitakin kuukausia sitten täydellisen uudistuksen, koska halusin pikkuisen säästää omaa aikaani. Olen vuosikausia tehnyt hyvin yksityiskohtaisen päivityksen sijoituksistani joka ikinen kuukausi, joka sotii vastaan pitkäjänteistä suhtautumistani sijoittamiseen. Miksi seurata kuukausittain mitä osakesalkulle kuuluu, kun tarkoitus on tehdä vuosikymmeniä kestävää tai ”ikuista” sijoitusvarallisuutta? Olen tämän vuoksi päättänyt alkaa tekemään salkkukatsausta kerran kvartaalissa ja kuukausikatsauksissa enää kerron/kommentoin merkittävimpiä markkinoiden tapahtumia oman salkkuni osalta, kuukauden aikana saadut osinkoja ja miten paljon olen tallentanut uutta pääomaa osakesalkkuun.

Toukokuu oli valitettavasti allekirjoittaneella niin älyttömän kiireinen, että en kerennyt käytännössä yhtään seuraamaan markkinoiden tai oman salkun yritysten menoa. Toukokuun aikana salkkuni kuitenkin nousi 7.81 prosenttia, mikä oli oikein kiva yllätys lähes kahden vuoden mörnimisen jälkeen. YTD-tuotto on kuitenkin vielä pari prosenttia miinuksella.

Uutta pääomaa tuli laitettua osakesalkkuun kuukauden aikana 635.50 euroa. Osakesalkkuun on laitettu vuoden alusta laskien uutta pääomaa yhteensä 3 089.58 euroa. Kaikki osakesalkkuun tulevat osingot sijoitetaan uudestaan osakemarkkinoille. Tässä kuussa osinkoa maksoi Safran (37.69 euroa), ASML (4.59 euroa) ja Ferrari (13.38 euroa)

Osakesalkun päiväkohtaisia muutoksia voi seurata Nordnetin kautta rekisteröityneenä Osinkoinsinööri käyttäjätunnuksen takaa.

Asuntosijoitukset

Molemmat sijoitusasunnot ovat kirjoitushetkellä tyytyväisten vuokralaisten asuttamia ja toivomme kovasti, että he viihtyvät asunnossa mahdollisimman pitkään. Molemmat asunnot ovat todella hyvässä kunnossa, joten on vaikeaa nähdä, että kumpaankaan tulisi mitään remontointi tarpeita lukuun ottamatta sähkölaitteiden uusimisia, jos sellaisia hajoaa. Asuntojen päivittäisistä asioista huolehtii Asuntopehtoorin Huolenpitopalvelu. Huomaathan, että sijoitusasuntojen vuokratuloista ei ole vähennetty veroja, koska en tiedä miten paljon menoja kohdistuu asuntoihin vuoden aikana.

Sijoitusasuntojeni vuokratulot ja menot ovat seuraavat:

  • Vuokratulot (sis. vesimaksut ja parkkipaikan maksun) yhteensä: 852.00 euroa
  • Menot (hoitovastikkeet, rahoitusvastike, vesimaksut, autopaikka) yhteensä: 390.66 euroa
  • Huolenpitopalvelu yhteensä: 35.00 euroa
  • Sijoitusasuntolainojen korot yhteensä: 190.63 euroa
  • Sijoitusasuntolainojen kulut yhteensä: 4.80 euroa
  • Lainanlyhennykset yhteensä: 314.37 euroa
  • Kassavirta: -83.46 euroa

Yhteenveto ja kuulumiset

Toukokuu oli niin käsittämättömän kiireellistä aikaa, että ei ole tosikaan. Tein varsin pitkiä päiviä töissä viimeisellä viikolla, jotta sain jätettyä vastuullani olevat asiat muille projektipäälliköille hyvässä mallissa. Jäin kesälomalle 18.5., mutta olen kyllä senkin jälkeen jonkin verran tehnyt töitä, kun olen tukenut yrityksemme uutta toimitusjohtajaa muutamassa asiassa.

Kuukauden aikana siskoni meni naimisiin, minkä innoittamana aloimme järjestämään myös omia häitä ensi vuoden huhtikuulle. Kovan kilpailutuksen päätteeksi päätimme järjestää häät Gräddassa, joka omaksi yllätyksekseni oli todella kilpailukykyinen hinnoittelultaan. Budjettimme häiden osalta osuu arviolta noin 5000 euroon kaikki huomioituna.

Sijoitusrintama oli katveessa koko toukokuun, kun en vain yksinkertaisesti kerennyt yhtään asiaan käyttää aikaa. Sen verran kuitenkin ehdin pohtimaan osakesijoittamista, että lähden todennäköisesti etsimään lisää tekoälystä hyötyviä yrityksiä omaan salkkuuni. Varoituksen sanana on mainittava se, että kun itse kiinnostun jostakin asiasta, aletaan olemaan silloin huipuilla kyseisessä buumissa.

Sukunimen päivitykseen liittyvät asiat ovat jatkuneet kuukauden aikana ja nyt minulla on vihdoin uusi passi ja uusi ajokortti. Valitettavasti ajokortin kuva on niin järkyttävän näköinen, että näytän siltä, kun en olisi nukkunut viikkoon.

Ensi viikon jälkeen allekirjoittaneella alkaa isyysloma ja puolisoni palaa sorvin ääreen. Odotan tätä aikaa kovasti, että pääsen viettämään kahden keskistä aikaa nopeasti kasvavan tyttäreni kanssa!

Kirjoitin kuukauden aikana tekstejä muillekin sivuille kuin omalleni, mitkä ajattelin tästä lähtien nostaa kuukausikatsauksissa blogini lukijoille:

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Muista ottaa seurantaan Osinkoinsinöörin sosiaaliset mediat:

*Affiliate marketing -linkki, josta saatetaan maksaa minulle komissiota sitä kautta tehdystä kaupasta/rekisteröitymisestä. Tämä ei kuitenkaan tuo sinulle mitään ylimääräisiä kuluja!

Kommentit

Suosituimmat tekstit viimeiseltä 30 päivältä

Nordnet vs OP -osakevälittäjien kilpailutus

Kuukausikatsaus 2026-04

Nordnetin ETF-kuukausisäästäminen muuttui maksulliseksi

Näin haet tanskalaisten osakkeiden osingon lähdeveron takaisin

Sijoitussalkku yhteen paikkaan? Osinkoinsinöörin analyysi Kvarn X:stä osake- ja ETF-välittäjänä

Kassavirta- vs. kasvusijoittaminen – miksi valitsin kassavirran?

Miksi sijoitusstrategia on sijoittajan tärkein työkalu?

Näin kuukausisäästät alaikäiselle Nordnetin Indeksirahastoon

Miten paljon lapsen kasvattaminen kustantaa Suomessa?

Asumiskustannukset omakotitalossa ensimmäisen vuoden aikana