Ostot 6 - Kemira



Marraskuun viimeisenä päivänä ostin lisää Kemiraa pienoisen kurssilaskun johdosta. Näissä postauksissa kirjaan ylös perustelut hankinnoille. Tätä kirjoitusta ei pidä tulkita sijoitusvinkkinä ja lukija on itse vastuussa sijoitustensa tappioista ja voitoista.

Kemira

Kemiran osake kävi marraskuun alkupuolella parhaimmillaan 12.44 € ja on sieltä lasketellut takaisin lähelle edellistä ostohintaani. Viime perjantaina 01.12.2017 kurssi sulkeutui 10.98 € hintaan. Laskua on tullut siis kymmenisen prosenttia ilman mitään kummempaa syytä, joten pakko oli lisätä hyvää osingonmaksajaa edulliseen hintaan.

Ostin yhteensä 65 kpl Kemiran osakkeita 30.11.2017 11.03 € kappalehintaan (sis. välityspalkkiot). Omistan tällä hetkellä 170 kpl Kemiran osakkeita keskihinnalla 10.83 €. Osinkotuotto keskihinnalle viime vuoden osingolla on 4.9 %.

Mitä hankintoja sinun kuukauteesi kuului?

Kommentit

Suosituimmat tekstit viimeiseltä 30 päivältä

Näin kuukausisäästät alaikäiselle Nordnetin Indeksirahastoon

Kuukausikatsaus 2026-01

Näin haet tanskalaisten osakkeiden osingon lähdeveron takaisin

Nordnet vs OP -osakevälittäjien kilpailutus

Miten paljon lapsen kasvattaminen kustantaa Suomessa?

Nordnetin ETF-kuukausisäästäminen muuttui maksulliseksi

Osinkoinsinöörin vierailu The Mill Podcastissa – Tavoitteena ylisukupolvinen varallisuus ja mielenrauha

Sijoitusurani suurin virhe maksoi yli 30 000 euroa

Suomen Osakesäästäjien jäsenyyden hyödyt käyttöön kolmella eurolla kuukaudessa